Wsparcie dla hospicjów
Choroby nowotworowe to wszechobecny problem, który dotyka coraz więcej osób. Nowotwór stanowi drugą najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i jest odpowiedzialny za 24 procent wszystkich zgonów. Tylko w 2021 roku odeszło od nasz powodu tej choroby ponad pół miliona Polaków. Z uwagi na ograniczenia pandemiczne, wiele szpitali, poradni i innych placówek medycznych musiało ograniczyć swoje działania i dostępność stacjonarnego diagnozowania i leczenia. Przez to wiele pacjentów nie mogło kontynuować leczenia.
Z uwagi na natłok pracy i codziennych obowiązków, wielu z nas zaniedbuje swoje zdrowie i rezygnuje z wykonywania podstawowych badań prewencyjnych. Mamy nadzieje, że żadna tragedia nas nie spotka i pozostaniemy w dobrym zdrowiu, a gdy jest już za późno, choroba jest bardzo często w zaawansowanym stadium, trudnym do wyleczenia. Wtedy niejednokrotnie pojawia się potrzeba całodobowej pomocy, za którą zwykle odpowiedzialna jest najbliższa rodzina. W ciężkich przypadkach na pomoc przychodzą Hospicja Onkologiczne, które wyspecjalizowane są w opiece nad chorymi na nowotwory. Pacjenci mają w nich zapewniona całodobową opiekę i leczenie w każdej fazie choroby. Placówki takie jak Hospicja domowe czy Poradnie Medycyny Paliatywnej mogą objąć leczeniem chorego w chwili, gdy leczenie przyczynowe jest niemożliwe, kończy się lub pacjent nie chce go kontynuować.
Niestety, podobnie jak cały system zdrowia w Polsce, hospicja dotyka braki w kadrach i funduszach na ich utrzymanie. Dzięki dofinansowaniom placówki mogą się rozwijać, zapewniać pomoc coraz większej liczbie osób i podnosić jakość oferowanych świadczeń. Jako hospicyjni wolontariusze wspieramy w każdy możliwy sposób ich działania i rozwój.